Νέα ημερομηνία για τα διακοινοτικά βραβεία Σ. Χατζηιωάννου

Για πρώτη φορά μέσα στα 7 χρόνια λειτουργίας του δικοινοτικού φιλανθρωπικού προγράμματος, το οποίο αποσκοπεί στην επίτευξη μόνιμης ειρήνης στην Κύπρο, ο Sir Στέλιος Χατζηιωάννου προσκάλεσε τους δύο ηγέτες από την Ελληνοκυπριακή και Τουρκοκυπριακή κοινότητα να παρευρεθούν. Η τελετή απονομής είχε αρχικά οριστεί για τις 30 Οκτωβρίου 2015, ημερομηνία που οι δύο ηγέτες είχαν ορίσει για τις δικές τους επίσημες διμερείς συνομιλίες. Μεταφέροντας την ημερομηνία της τελετής απονομής για την 26η Οκτωβρίου, υπάρχει το ενδεχόμενο να παραστεί ο Νίκος Αναστασιάδης, ενώ ο Mustafa Akinci έχει εκφράσει την υποστήριξη του και την πρόθεσή του να παραβρεθεί, εφόσον δεν υλοποιηθεί ένα υπερατλαντικό ταξίδι, ο προγραμματισμός του οποίου βρίσκεται σε εξέλιξη.

Η τελετή απονομής έχει οριστεί για τις 26 Οκτωβρίου 2015 και ώρα 11 π.μ. στο Δικοινοτικό Καφέ του Stelios Philanthropic Foundation, στη Γωνία Παλιάς Ηλεκτρικής και Επτανήσου 57, στην Παλαιά Λευκωσία.

Η λίστα με τις 30 νικητήριες ομάδες των φετινών δικοινοτικών βραβείων είναι η εξής (σε τυχαία σειρά, κάθε ομάδα θα λάβει 10.000 €):

  1. Nikos Pissourios – Ugur Sayilir, Kite Surfing
  2. Christos Kartsioulis – Ergec Senturk, Worldwide PC Support
  3. Vasilis Htisti – Zafer Biler, Joint Restaurant
  4. Michalis Michael – Sukran Ozerdem, Married Couple
  5.  Eleni Melanidou – Kursat Tilki, Bicommunal choir for peace
  6. Costas Kafkarides – Yasar Ersoy, Theatre plays
  7. Michalis Theodorou – Niyazi Kizilyurek, Publishing house
  8. Aydin Mehmet Ali – Konstantinos Konstantinou, Cycling services for people with mobility problems
  9. Themistoclis Mantis – Erdinch Ustenler, Gliding group
  10. Pieris Hadjipieris – Yakup Engin Tel, restoration of Apostolos Andreas monastery
  11. Nicos Vassiliou – Mazlum Kortas, Study the economic aspect of a re-united Cyprus
  12. Evren Manner – Christina Demetriades, Bilingual Cartoon film project
  13. Charalambos Leonidou – Hasan Ekingen, Lace products
  14. Melani Pappas-Lemona – Gozde Pehlivan, Kindergarden
  15. Hacer Genc – Panayiotis Constantinou, Catalogue for traditional woven baskets
  16. Hakan Djuma-Marios Georgiou-Agapios Agapiou, Solar taxi bike
  17. Sophia Sergi – Devrim Celas, Sailing around Cyprus
  18. Demos Kinigos – Hasan Hasanbulli, Fish trading
  19. Androulla Shati – Samiye Taskin, Recycling at schools North & South
  20. Aydin Mehmet Ali – Nicoletta Demetriou, workshops to promote Anglophone literatures in Cyprus and abroad
  21. Yiannis Papadikos – Tibel Nidai, Fish trading
  22. Tania Matsouka – Nazo Canitez, Rock climbing and Yoga events
  23. Anna Argyrou – Gulsen Oztoprak, Educational consultants
  24. Tacam Gokboru – Savvas Anastasiou, Cycling camps
  25. Antonis Lefconikiatis – Ozfer Ozatay, Photo equipment trading / exhibition event
  26. Maria Georgiou – Serife Akman, Bakery / Cafe
  27. Dr. Paul Costeas – Ovgu Ince, Karaiskakio & Kemal Saracoglu Foundations
  28. Sylia Panayiotidou – Erhan Oze, Online art gallery
  29. Harris Galazis – Emre Serdar, Aluminium business
  30. Katie Economidou – Dervish Baha, Guided tours island wide

Και οι 110 ομάδες που υπέβαλαν την υποψηφιότητά τους θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την τελετή απονομής και να καταθέσουν εκ νέου τις υποψηφιότητές τους  για το επόμενο έτος.

Την τελετή απονομής θα παρακολουθήσουν προσκεκλημένοι, βάσει χωρητικότητας της αίθουσας τελετής και έγκαιρης ανταπόκρισης στην πρόσκληση.

Μετά τη λήξη της τελετής, περίπου στις 12:00 της ίδιας ημέρας, ο Sir Στέλιος Χατζηιωάννου θα πραγματοποιήσει πορεία ειρήνης από το ένα δικοινοτικό καφέ που βρίσκεται στη Νότια Λευκωσία στο δεύτερο, που βρίσκεται υπό κατασκευή στη Βόρεια Λευκωσία, συνοδεία τοπικών αξιωματούχων και εκπροσώπων ΜΜΕ.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here